Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Lekcje o cyberprzemocy-2021/2022

SZKOŁA > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2021/2022
Lekcje o cyberprzemocy
Dostęp do Internetu mają już praktycznie wszystkim dzieci w wieku szkolnym. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się serwisy społecznościowe. Coraz częściej młodzi ludzie korzystają z telefonów komórkowych ( smartfonów) lub innych urządzeń mobilnych z dostępem do sieci. Obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu, pojawiają się również związane z nim zagrożenia. Jednym z nich jest cyberprzemoc, czyli przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera. Bywa określana także jako cyberbullying, nękanie, dręczenie, prześladowanie w Internecie. Niezależnie od określenia, jej celem zawsze jest wyrządzenie krzywdy drugiej osobie.    
Intensywny rozwój sieci powoduje, że cyberprzemoc przybiera coraz to nowe formy, często trudne do zaobserwowania przez osoby z otoczenia osoby dotkniętej przemocą w Internecie.
Agresja w sieci jest już niemal zjawiskiem powszechnym, z tego powodu w starszych klasach w: 6 a, 7 a, 8 a i 8 b , (w tym lekcja otwarta w kl. 7 b) zostały przeprowadzone lekcje profilaktyczne o cyberprzemocy przez pedagoga szkolnego – Agnieszkę Nowakowską. Lekcja miała na celu nie tylko zapoznanie uczniów z tematyką cyberprzemocy, ale także przekazanie możliwych konsekwencji cyberprzemocy dla jej sprawców i ofiar, uwrażliwienie na konsekwencje prawne cyberprzemocy, a także podniesienie świadomości na temat cyberprzemocy wśród młodzieży.
Uczniowie między innymi obejrzeli historię opartą na prawdziwych zgłoszeniach przesłanych do Telefonu zaufania dla dzieci i Młodzieży 116 111.  Film opowiadał o dziewczynce – Mimi, która uciekła z domu, ponieważ była nękana w sieci. Uczniowie chętnie obejrzeli film, a potem dzielili się wspólnie wrażeniami, dyskutowali.
Mam nadzieję, że uczniowie dzięki tej lekcji zrozumieli, gdzie przebiega granica pomiędzy żartem, a aktem przemocy oraz jak reagować na zagrażające sytuacje w Internecie i gdzie szukać pomocy.

Agnieszka Nowakowska
pedagog szkolny
Wróć do spisu treści